fbpx

Mladý nebo starší psycholog?

Před nedávnem se nám pod facebookovým příspěvkem o naší psycholožce Tereze objevil komentář, který pojednával o tom, jestlipak není příliš mladá... a inspiroval nás natolik, že jsme k němu vytvořili článek.

Jaký by měl podle Vás být ideální psycholog?
Psycholog, kterého byste si pro sebe vybrali?
Měl by být starší? Znamená starší, že má více zkušeností? Umí dávat lepší otázky? Má větší vhled?
Nebo nás na starším člověku přitahuje vědomí, že si více "prožil" a má tedy za sebou i těžké chvíle, ze kterých může v práci těžit?
A můžeme si být jistí, že starší = více zkušeností? Může ale také znamenat větší pravděpodobnost, že už ho za ty roky práce omrzela, protože už desítky let slýchá lidské problémy a jejich příběhy už ho ani nezajímají? Může to znamenat, že používá desítky let staré metody a vzdělávat se v nových už nemá ani chuť? Těší se do důchodu? Může, nemusí...

Ale co kdyby to měl být někdo mladší? Někdo, kdo má kratší praxi a třeba vypadá, že toho ještě dostatečně neprožil? Jak ale můžeme odhadovat, že "mladý" si už neprožil třeba vážnou nemoc, těžké rozchody, úmrtí v rodině a komplikované rodinné vztahy, a díky tomu se zformoval do člověka, který na svůj věk ví a zažil třeba i více, než někdo starší, který se stal psychologem proto, že je to v jejich rodině tradice a měl hladký život po všech směrech? Opravdu lze hodnotit "kvalitu" člověka podle věku?

Zamysleme se. Kolikrát jste se setkali v nemocnici s lepším přístupem a profesionalitou u mladého lékaře oproti tomu staršímu? Mládí nemusí znamenat, že je člověk opak všeho nahoře zmíněného. Možná to může být i obrovské nadšení, láska ke své práci, chuť učit se všemožným novým metodám, které jdou každým rokem dopředu? Obrovská odhodlanost pomoci a ochota zkoušet, když klasické přístupy selžou? Jiný přístup, informovanost o nejnovějších výzkumech? Kreativita? Lidskost nebo třeba opravdový zájem o člověka, který ještě nepohasnul za roky a roky stereotypu? Vybrat si psychologa může být těžké. Jedno je jisté. Měl by mít příběh - příběh, který se propisuje do jeho duše, do jeho vystupování - a to poznáte hned na první konzultaci. Víte, zda vám sedí nebo ne. Každému sedí někdo jiný a je v pořádku si nezůstat u prvního psychologa, kterého potkáte, pokud vám zcela nesedí. Je to jako s lidmi, jak říká naše psycholožka Tereza Škorupová. Naši klienti si ji vybírají, protože je to odborník s příběhem. Udělejte si představu sami, vyzkoušejte a ihned uvidíte, jaké pozitiva v sobě může nést mládí. Ve svých 28 letech si také něco prožila, možná vám to prozradí, možná ne. Nepracuje jako psycholožka chvíli, aktuálně už čtvrtým rokem. Klienti přibývají a vracejí se, že by to byla náhoda? 🙂

Mediciální houby

Houby (Fungi) představují obrovskou skupinu živých organismů na naší planetě - k roku 2021 je známo přes 150 000 druhů hub! Jedná se o organismy vyskytující se prakticky na celé planetě, které byly dříve mylně řazeny mezi rostliny. Jejich buňky jsou však podobnější buňkám živočichů než rostlin.
Proč se ale dnes o houbách bavíme? Protože se jedná o úchvatné organismy, o kterých stále koluje spousta fám a řada lidí se díky nedostatečné informovanosti hub zbytečně bojí. Tyto organismy zajišťují nejen koloběh života na naší planetě - znáte určitě houby jedlé (některé jsou považovány za gastronomické poklady), jiné při konzumaci mohou způsobit zdravotní až smrtelné komplikace (to je možná důvod proč jsou houby opředeny řadou mýtů, pro sběr je však určitá znalost nutná), další zase umí změnit vnímání světa, nicméně v následujících článcích se zaměříme na houby s léčebným potenciálem.
Ve 20. a 21. století probíhá řada výzkumů které jeví poměrně zajímavé výsledky v léčbě velkého spektra chorob. Pojďme tedy společně nahlédnou pod pokličku medicinálních hub. V následujících týdnech Vám budeme odkrývat léčebná tajemství konkrétních hub.
Zajímavost ze světa hub: Věděli jste, že věk nejstaršího zkamenělého mycelia (podhoubí) se odhaduje na 440 milionu let?
Reishi
Opravdový poklad čínské medicíny. Jde o Lesklokorku lesklou známou také jako Reishi nebo Ganoderma lucidum. Staří Číňané její účinky objevili již před čtyřmi tisíci lety a právem ji začali přezdívat elixír života nebo houba nesmrtelných. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí převážně na spodních částech kmenů listnatých stromů. Původně rostoucí v jižní a jihovýchodní asii. Z pohledu TČM má Reishi schopnost doplňovat Qi a Vyživovat krev (Xue). Dále utišuje ducha Shen a dokáže pročišťovat stagnující emoce. Výborný je taktéž účinek na přeměnu hlenu Tan, posílení plic a posílení esence ledvin Jing. Teplotní charakter je neutrální, chuť je sladká - mírně hořká, vstupuje do dráhy plic, srdce a jater. Moderní věda již provedla a stále provádí řadu výzkumů, které vykazují potenciál v rámci účinku imunomodulačního a imunostimulačního, potlačuje růst a množení zhoubných buněk, zajímavý je též antiastmatický efekt. Dokáže taktéž regulovat krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, reguluje hladinu krevního cukru a snižuje srážlivost krve. Díky tonizačnímu účinku je vhodná při chronickém únavovém syndromu a nesmíme opomenout ani její antimikrobiální účinek.
Zajímavost ze světa hub: Podívejte se na video, jak se vlastně Reishi pěstuje: https://www.youtube.com/watch?v=j5RzRnsdJUM&ab_channel=NoalFarm
Coriolus
Další z pokladů ze světa medicinálních hub je Outkovka pestrá (Trametes versicolor). V Číně se jí říká královská houba a v minulosti ji mohli, pro její účinky, konzumovat výhradně členové císařského dvora. Houba roste převážně na dřevě listnatých stromů, její plodnice jsou 2-8 cm velké, uspořádané střechovitě nad sebou. Anglický název “krocaní ocas” si vysloužila díky vějířovitým a mnohobarevným plodnicím.
 
Z pohledu TČM má houba povahu mírně teplou, chuť sladkou a tropismus k dráze sleziny a srdce. Má účinek na doplnění sleziny, přeměňuje a vylučuje vlhkost, rozpouští hleny Tan, vyživuje ducha, ochlazuje horko a posiluje Yin ledvin a jater.
Vědecké závěry vykazují významné účinky cytostatické (zastavuje růst zhoubných buněk), imunostimulační, antioxidační a hepatoprotektivní. Účinek byl zaznamenám jak při vlastní léčbě celé řady rakovinových onemocnění (jícnu, prsu, prostaty, žaludku, plic…), tak při podpůrné léčbě během chemoterapie a radioterapie (obnovuje imunitu poškozenou rakovinou a upravuje nedostatek krevních destiček jako důsledek vedlejších účinku radioterapie a chemoterapie). Významné jsou také účinky antimikrobiální, například vůči virům EBV, HPV a virům herpes.
 
Zajímavost ze světa hub: Věděli jste, že nejstarší nalezená plně formovaná zkamenělá plodnice je zhruba 115 milionu let stará?
Cordyceps 
Dalším z pokladků je housenice čínská (Cordyceps sinensis). Jedná se o vysoce ceněnou parazitickou houbu tradičně se vyskytující ve vyšších nadmořských výškách Tibetu, Nepálu a Bhútánu (přes 3000 m n.m.). Spory houby se zachytí na larvě motýla rodu Thitarodes armoriacanus, kterým houba postupně prorůstá, až vyplní celé tělo housenky, kdy její výtrusnice vykoukne nad povrch a houba je tak připravena ke sklizni. Houby z rodu Ophiocordyceps však mohou parazitovat i na jiných druzích hmyzu.
 
Jelikož je celý proces sběru poměrně náročný, rozšířilo se dnes převážně užívání laboratorně pěstovaného cordycepsu. Používá se například směs rýžové mouky a prášku z larev bource morušového. Zásoby pravého cordycepsu nejsou neomezené, a tak se jeho cena pohybuje okolo 2500 USD za 1 kg sušené houby!
 
Cordyceps není vhodné užívat při vnějších patologiích jako jsou virózy, neboť by naopak mohl ionizovat virus. Pokud tedy cordycpes užíváte, ale i přesto na vás nějaký patogen sedne, přestaňte jej přechodně užívat.
 
Co se účinků týče, TČM cordyceps vnímá jako teplou a sladkou Yao s terorismem k dráze plic a ledvin. Vyživuje Yin plic a esenci ledvin, povzbuzuje ledvinový Yang, rozpouští hleny (Tan) a zastavuje kašel a krvácení.
 
V západní medicíně můžeme vnímat jeho účinky takto:
Posílení a podpora imunitního systému - to dělá přes posílení ledvin (kořen života a imunity) a plic (ty zodpovídají za povrch těla a obranou Qi). Dále pozitivně působí na hladinu krevního cukru (vhodné zejména u diabetiků), má také antioxidační účinky a řadí se mezi tzv. adaptogeny. Snižuje taktéž hladinu tuků - ať se jedná o LDL triglyceridy nebo o cholesterol. Pozitivně působí na spermatogenezi a dokáže rozpouštět tromby. Jelikož se jedná o ionizující houbu, může být využita i pro úlevu od stresu a únavy. Cordyceps je v dnešních dnech pod drobnohledem vědců a na potvrzení nebo objev nových účinků se zatím čeká. Nicméně se jedná o mocný nástroj, který při vhodné indikaci dokáže neuvěřitelné věci…
 
Zajímavost ze světa hub: Věděli jste, že na světě je popsáno k roku 2021 více než 150 000 druhů hub?
Auricularia 
Houba, kterou možná znáte pod názvem Ucho Jidášovo, je v Číně ceněná jak pro své využití v gastronomii tak léčebné účinky. V Číně ji znali již 300 let př. n. l.
 
Roste i u nás, a to především v létě a na podzim na odumřelých větvích a kmenech listnatých stromů. Plodnice nejsou rozděleny na klobouk a třeň, jsou nepravidelně boltcovitě zprohýbané.
 
Většinou se setkáme se sušenou houbou která je běžně dostupná, má pak rohovitou konzistenci, jež se při namočení mění na pružnou, vyniká svou křupavou konzistencí.
 
TCM na houbu pohlíží jako na neutrální z hlediska povahy, se sladkou chutí a tropismem k dráze plic, žaludku a jater. Z hlediska účinků doplňuje QI a krev (Xue), vyživuje Yin, uvolňuje šlachy, zvlhčuje plíce a zastavuje krvácení. Užívá se tedy pro různé typy krvácení (krvácení z nosu, krvácející hemeroidy…), vyčerpání Qi, křeče končetin, kašel z prázdnoty plic.
 
Nesmí se užívat v těhotenství, při kojení nebo u žen co těhotenství plánují. Naopak těsně po porodu je houba pro svůj doplňující účinek velmi ceněná.
 
Z hlediska novodobých poznatků studie naznačují účinky na stimulaci imunitního systému a celkové posílení organismu. Houba dokáže snížit vysoký krevní tlak, má antikoagulační schopností, zabraňuje kornatění cév a trombóze. Významně působí i na trávení, používá se při bolesti žaludku, bolesti břicha, zácpě, dokáže snižovat hladinu tuku, cukru a cholesterolu v krvi, podporuje peristaltiku. Příznivě ovlivňuje i kvalitu vlasů a nehtů.
 
Zajímavost ze světa hub: Věděli jste, že největší nalezené podhoubí má rozlohu 880 hektarů (asi 225x Václavské náměstí)??? Jedná se tak o největší objevený organismus na planetě nacházející se na severozápadě Spojených států.

Onemocnění COVID 19 a očkování – pomoc TČM při prevenci komplikací a léčení následků

Milí přátelé, dnes jsem se chtěla věnovat vodě a jejímu vlivu na lidské tělo… Ale čím dál častěji dostávám dotazy zda se očkovat či ne, a pokud ano, co mohou lidé dělat pro co největší zmírnění vedlejších účinků očkování, zda mohu pomoci vyléčit onemocnění způsobené Covidem atd. Proto se můj dnešní článek bude věnovat tomu, jak vlastně Tradiční čínská medicína pohlíží na virus SARS2-Covid 19 (dále jen Covid) a jaké má možnosti (a účinnost) léčby tohoto nového onemocnění, jakým způsobem je možné toto onemocnění léčit ve třech ze čtyř fází, a jak je možno, v případě očkování, pomoci předejít nepříjemným vedlejším účinkům vakcíny a jejich následkům v organismu. Doufám, že Vám tento souhrn pomůže ulevit od strachu, který je v této době bohužel všudypřítomný, a pocítit úlevu, že přeci jen je možné s tímto onemocněním účinně bojovat.

Proč se obrátit na řešení pomocí Tradiční čínské medicíny (TČM)? Začněme fakty. Pokud se podíváme na grafy výskytu viru Covid v Číně, vidíme, že ač v zemi žije přes dvě miliardy obyvatel, výskyt je opravdu miniaturní. Můžeme se pozastavit nad metodikou provádění testů i přiznávání nakažených, přesto 5000 úmrtí na onemocnění způsobené virem Covid, a necelých 90 tis. nakažených je jistě úctyhodný výsledek. Samozřejmě se jedná také o to, že Čína je vlastně diktatura, nedodržuje téměř žádná lidská práva a tudíž i donucovací způsoby k dodržování opatření spojených s epidemickým stavem jsou velmi efektivní. Na toto téma ale nechci psát svůj článek. Ráda bych ale zmínila množství studií na toto téma, které potvrzují, že plošné nasazení speciálně vyvinutých bylinných směsí, které reagují i na mutace viru jsou klíčem k nízkému výskytu viru v Číně a jeho rychlému zvládnutí.

Čínští zdravotníci používají směs na prevenci onemocnění, která je velice účinná a snižuje riziko nákazy. Jisté je, že Číňané brzy zjistili, že ze zdravotníků, kteří požívali preventivní TČM směs neonemocněl žádný, přestože pracovali v nejvíce zasažených oblastech a používali pouze chirurgické roušky a ne respirátory N95. Z kontrolní skupiny zdravotníků, kteří preventivní směs neužívali onemocnělo více než 40 % a někteří zemřeli. Tato, a další studie podnítily čínské ministerstvo zdravotnictví, aby preventivní směs nasadili plošně. Již v lednu loňského roku byly vyzkoušeny směsi na 1., 2. a 4.fázi onemocnění, a v průběhu loňského roku byly náležitě upravovány podle vnějších podmínek a mutace viru. Proto už existuje i bylinná směs na britskou, jihoafrickou i brazilskou mutaci, další jsou ve vývinu.

Říkáte si, jak je to možné? V Číně je TČM pevně provázaná se západní medicínou, tou, kterou známe my v České republice. V Čínských nemocnicích naleznete na jednom patře např. oddělení neurologie s nejmodernějšími diagnostickými přístroji a chirurgickým oddělením a na tomtéž patře oddělení TČM s kvalifikovanými akupunkturisty a specialisty na bylinnou léčbu. Obě odvětví spolu úzce spolupracují, TČM lékaři si nechávají diagnostikovat pacienty západními přístroji, nechávají si dělat rozbory krve atd., západní lékaři zase posílají své pacienty k TČM kolegům, kteří jsou velice ceněni za pomoc v chronických případech či podporu západní léčby. Ve 21.století již existuje velké množství klinických studií publikovaných v mezinárodních prestižních lékařských časopisech, které metody TČM zkoumají západními diagnostickými metodami.

Promiňte mi výše uvedená fakta, pravděpodobně jste již přehlceni informacemi, které poskytují sdělovací prostředky a internet, a které jsou často protichůdné. Dovolte mi shrnout to, co pro Vás Tradiční čínská medicína může udělat. I u nás v Čechách máme k dispozici několik směsí speciálně vyvinutých právě pro prevenci a léčbu tohoto onemocnění, které se dají ještě upravit na míru, podle příznaků pacienta. Úspěšně pomáhám řešit i nepříjemné vedlejší následky prodělaného onemocnění Covid, jako jsou bolesti svalů, ztráta čichu, nadměrná únava.

Důležité je nasadit danou směs pro danou fázi onemocnění co nejdříve, pak se náklady na léčbu minimalizují a rychlost vyléčení zvyšuje. Bylinné směsi tedy pomáhají jednak v prevenci. Preventivní směs doporučuji zejména osobám se zvýšeným rizikem nákazy ať už proto, že jsou často mezi velkým množstvím lidí a proto je riziko zvýšené, nebo osobám starším, nebo imunitně deficitním. Tato směs pomáhá nastolit rovnováhu v těle a naladit imunitu tak, aby se virus v těle nemohl množit. Směsi ale ulevují a uzdravují i pokud již onemocnění propuklo, ať už jde o ranou fázi onemocnění (neustupující horečky a bolesti svalů, pocit dušnosti, může se objevit ztráta čichu, může být potvrzen testem výskyt viru, ale nemusí), nebo o druhou fázi, ve které se přidává tíha na prsou, větší zahlenění, i při jeho zhoršení, kdy dochází už k většímu zasažení plic, může už být i diagnostikován zápal plic, i v tomto okamžiku, pokud ještě není důvod pacienta hospitalizovat na JIP je možné tuto směs nasadit. V momentě, kdy se stane, že už nemoc nastoupila do 3.fáze (která může ale nemusí nastat) a nemocný musí být napojen na plicní ventilátor, nemohu jako terapeutka TČM v Českém prostředí již nijak pomoci, není zde ani prostor, pacient je většinou v bezvědomí. K této fázi ale při včasném nasazení některé z předchozích směsí dochází jen velmi zřídka.

Po prodělané infekci je pak vhodná tzv. doléčovací směs na 4. fázi, která způsobuje vedlejší, obvykle dlouhodobě přetrvávající příznaky, jakými bývají bolesti zad, kostí, kloubů, ztráta čichu, zvýšená únava atp.
Co se týče očkování proti viru Covid, jeho volbu musí zvážit každý sám. Každopádně v případě, že se rozhodnete pro očkování, mohu Vám předepsat směs k prevenci vedlejších účinků očkování a minimalizaci rizika vedlejších účinků. Směs se používá jeden den před každou dávkou očkování a tři dny po očkování, celkem tedy směs na 8 dní (2x čtyři dny). Jen pro informaci, cena této preventivní směsi při očkování se pohybuje mezi 250 a 300 Kc, plus poštovné.
Velmi dobrá zpráva je, že směsi je možné podávat i jako doplňkové k farmaceutickým léčivům či antibiotikům, neboť nezpůsobují interakce s léky a při jejich nasazení dochází k urychlení ozdravného procesu. V některých nemocnicích dokonce spolupracujeme s lékaři na JIP, kteří pacientům tyto směsi v kontrolovaných studiích podávají. V Německu a Velké Británii jsou dokonce akupunktura a bylinné směsi TČM hrazeny některými pojišťovnami.
V České republice již máme naštěstí kvalifikované terapeuty, kteří ovládají umění TČM, kteří studovali buď na univerzitách ve Velké Británii, které vzdělání v tomto oboru poskytují již více než 30 let, nebo přímo v Číně, a od roku 1990 i v České republice existují vzdělávací instituce poskytující vzdělávací programy, které sice bohužel (na rozdíl od Velké Británie) nejsou akreditovány Ministerstvem zdravotnictví, mají nicméně srovnatelný obsah jako jejich zahraniční kolegové.

Diplomovaní praktici TČM jsou často původně lékaři a zdravotníci, psychoterapeuti nebo léčitelé, kteří si chtěli doplnit kvalifikaci a poskytovat kvalifikovanou péči v rámci v souladu s 5000 let starým (písemně zdokumentovaným), stále se vyvíjejícím léčebným uměním. Velkými zastánci tohoto léčebného systému a zároveň garanti studia na dvou nejprestižnějších českých institucích poskytující TČM vzdělávání je MUDr.Ludmila Bendová z 1.školy tradiční čínské medicíny a MUDr. Jozef Lucký z TČM Institutu. Nejen tito lékaři se snaží svou neutuchající péčí a osvětou ukázat české veřejnosti, že léčba Tradiční čínskou medicínou není žádné šarlatánství či léčba kozími bobky, což bohužel často zaznívá na adresu TČM od jejich, často nepoučených kolegů z České lékařské komory, ale velmi propracovaný a tisíciletími vyzkoušený účinný léčebně-diagnostický systém.

Naštěstí se o účinnosti metod TČM mohou lidé přesvědčit sami, často neléčitelné chronické obtíže se s pomocí metod TČM uzdraví a i v léčbě akutních onemocnění je TČM velmi účinná.

Praktici TČM jsou schopni tedy předepsat na míru směs na onemocnění způsobené virem COVID-19, nechat tuto směs namíchat v certifikované laboratoři, která dováží nejkvalitnější byliny z Číny pravidelně kontrolované na obsah těžkých kovů, pesticidů a herbicidů a plísňových spórů. Od napsání receptu k jeho dodání na dobírku klientovi většinou neuplynou více než 3 pracovní dny. Jje také možné si recepty osobně vyzvednout v bylinkárně TCM Bohemia. Tento způsob se používá převážně v akutních případech, kdy od napsání receptu po jeho vyrobení neuplyne více než půl dne, tzn. že terapeut ráno napíše recept a odpoledne si ho klientova rodina může vyzvednout. Pokud není urgence příliš velká, terapeut nechá zaslat bylinky na dobírku přímo na adresu klienta.

 

Autor textu: Ludmila Sofie Dvořáková, www.kliczdravi.eu

čínská medicína

Koronavirus z pohledu TCM

Pojďme se spolu podívat na koronavirus, který se dá se léčit i pomocí tradiční čínské medicíny. Čtrnáct předních expertů TCM se dalo dohromady (pod vedením prof. Zhang Nanshana) a stanovili tyto 4 pilíře léčby:

1️⃣ Han Shi Fan Fei – chladná vlhkost zraňuje plíce
Počáteční stádium onemocnění (nerozeznatelné od běžné chřipky), ale s tendencí k přítomnosti vlhka. Pacient vnímá nastupující virózu, kýchá, má rýmu, kašle, má zvýšenou teplotu s odporem k chladu, může mít pocit únavy, tíhy, průjem a nauzeu.
Doporučená bylinná směs: Huo Xiang Zheng Qi San Jia Jian
 
2️⃣ Yi Du Bi Fei – nakažlivý toxin blokuje plíce
Rozvinuté stádium s postižením plic. Škodlivina pronikla do hloubky (Yang Ming Jing) a vyvolává horko. Pacient má horečku, suchý ale dráždivý kašel, dušnost, větší či menší zchvácenost. Kašel se může stát v průběhu dnů produktivním s vykašlávání žlutých hustých hlenů (kvůli bakteriální superinfekci).
Doporučená bylinná směs: Ma Xing Shi Gan Tang Jia Wei
 
3️⃣ Nei Bi Wai Tuo – vnitřní obstrukce vyvolávající únik
Závažné stádium, při kterém se díky akumulaci škodliviny (horký Tan, blokáda krve) naruší oběh Qi a krve a rozvíjí se šokový stav. Pacient se propadá do bezvědomí, mělce dýchá, má tachykardii či arytmie, masivně se potí. Doporučenou léčbou je též monitorování a symptomatická léčba na oddělení urgentní medicíny s asistovanou respirací a dalšími nezbytnými symptomatickými zákroky.
Doporučená léčba: extrakt ze směsí Su He Xiang Wan + An Gong Niu Huang Wan a zkoušel se rovněž extrakt Ren Fu Tang
 
4️⃣ Fei Pi Qi Xu – nedostatečnost plic a sleziny
Fáze úzdravy s narušením Zheng Qi, obvykle v podobě oslabení plic a sleziny se zbytkovým Tanem. Pacient je slabý, pokašlává, má nechutenství, spontánně se potí.
Doporučená bylinná směs: Xiang Sha Liu Jun Zi Tang Jia Jian
Směsi z těchto čtyř pilířů nemají preventivní účinek, podávají se dle stavu a modifikují se dle potřeby. V rámci prevence doporučila Univerzitní nemocnice TCM v Pekingu tuto směs: Yu Ping Feng San Jia Jian. Tato navržená směs doplňuje Qi, pročišťuje (potenciální) horko v různých oddílech. Nezapomínejme však, že nejlepší prevencí je správná životospráva (zaměřená na zlepšení stavu Zheng Qi a zejména její obranné části) a nepropadání panice! 
(ZDROJ MUDr. Jozef Lucký, TCM Institut)
 
 

Akupunktura aneb kovem a ohněm

Dnes si povíme něco o akupunktuře a moxibusci. Tyto techniky jsou v Číně známy po tisíciletí, a i na západě se těší veliké oblibě. Vznik akupunktury se datuje do dob několika tisíc let před naším letopočtem. Podle legendy jednou Žlutý Císař zakopl a zapíchl si trn do 36 bodu na dráze žaludku Zu San Li, čímž mu zmizely žaludeční obtíže, tak tedy objevil první akupunkturní bod.

Vpichování jehliček do přesně určených míst na těle se samozřejmě postupně vyvíjelo a mistři pomalu pronikali do složitého labyrintu akupunkturních bodů a drah, čímž postupně vzniklo mnoho škol, přístupů a technik. Původně se taktéž využívali jehly kamenné a kostěné, které později nahradily drahé kovy a dnes jednorázová chirurgická ocel. Akupunktura se na počátku těšila oblibě zejména na jihu Číny, kde bylo teplé podnebí a lidé sužovaly horké nemoci. Na severu však byla situace jiná, zde lid sužovaly choroby chladné, a tak zde byla využívána zejména moxibusce. Pálení pelyňkové vaty s dalšími bylinami na stanovených bodech nebo částech těla je nenahraditelnou metodou dodnes.

KLASICI HOVOŘÍ O DRAHÁCH TAKTO:

Je z mocnosti dvanácti drah, že existuje lidský život, že se vynoří nemoci, že člověk může být léčen a nemoc vyléčena. Dvanáct drah je místem, kde začátečník začíná a mistr končí. Začátečníkovi se zdají jednoduché, mistr ví, jak jsou
složité. 
- Huang Di Nej Jing Ling Shu kap. 17

Celý systém meridiánů se pak skládá z 12 hlavních drah (6 Yinových a 6 Yangových). Je známo taktéž 8 mimořádných drah, ty však až na 2 nemají vlastní body, ale "půjčují" si je od drah řádných. Hlavní dráhy zajišťují protékání Qi celým organizmem, jsou spolu spárované, kde končí jedna, začíná druhá a navzájem na sebe navazují. Yangové dráhy propojují hlavu s končetinami a energie v nich klesá dolů. Yinové dráhy propojují končetiny a hrudník a energie v nich stoupá vzhůru. Každá z drah pak přináleží nějakému orgánu a příslušnému prvku.

Energetický systém propojuje fyzické tělo a duchovní sféru. Je tedy pomocí akupunktury možné ovlivnit jak neduhy fyzické tak duševní. TCM sice nezná psychologii jako samostatný obor, ale zná koncept pěti elementů, který souvisí i s našimi emocemi a duchovní sférou. Jelikož jsou úrovně mezi sebou propojeny a mají na sebe značný vliv, můžeme prostřednictvím harmonizace jedné vrstvy ovlivnit i vrstvu druhou.

Celý systém si pak můžeme představit složitou mnoha úrovňovou síť řek. Každá dráha má hluboký průběh, ve kterém se propojuje se svým příslušným orgánem, v povrchových vrstvách pak tvoří jak příslušný meridián, tak i řadu spojek. Nezapomeňme, že Qi se musí dostat ke každé buňce našeho těla toho je docíleno přes drobné spojnice kterých je nekonečně mnoho. Dráhy se na mohou křížit, jsou mezi sebou navzájem propojeny a mohou si tak mezi sebou přelévat energii. Ony pověstné body pak tvoří jakési přepustě, ve kterých se energie dráhy koncentruje a mění. Projevuje se to vyšší citlivostí na tlak, vyšší teplotou, sníženým kožním odporem a zvýšeným elektrickým potenciálem. Body jsou velké zhruba 2-5 mm a v klasických textech se hovoří o 365 na každé straně těla. Bylo však objeveno mnoho dalších bodů, dnes je jich popsáno více než 1000. Existují body řádné, ty leží na příslušném meridiánu, dále existují body mimo-dráhové, ty leží buď mimo průběh dráhy, nebo nejsou k jejímu průběhu řazeny.

Body lokalizujeme pomocí anatomických struktur na těle a proporcionálních jednotek Cunů. Po určení léčebného postupu a odběru pulzu terapeut vybere body pro dané sezení, ty se mohou na jednotlivých sezeních lišit v závislosti na
vývoji stavu. Navíc pokud jsou opakovaně napichovány stejné body, je to jako opakovaný rozhovor dvou lidí na stejné téma. První setkání tak budou velmi záživné a poučné, ale s přibývajícím časem se stanou nudnými, neboť se nepřispěje ničím novým. Každý praktik akupunktury je zvyklý pracovat trochu jinak, někteří pro docílení požadovaného efektu potřebují množství jehel, jiným stačí jen jedna. Školený praktik akupunktury zná anatomické souvislosti na těle, ví jak hluboko a pod jakým úhlem má jehlu zapíchnout, aby klientovi neublížil a bere v úvahu jak tloušťku jehly, tak její stimulaci v závislosti na požadovaném efektu. Jehly se pak nabodávají do charakteristického pocitu De Qi (dostavení se Qi). To klient vnímá jako pnutí, brnění, tlak, rozpínání, teplo nebo pocit elektrického výboje. Tento pocit však po chvíli odeznívá.

Akupunkturní léčba nebude účinná, dokud se nedostaví Qi. 
- Ling Shu

Jehly se ponechávají zapíchnuté od několika sekund po max. 40 minut, standardně 20 min. Existují i malé nalepovací jehličky dlouhé cca 1 mm, ty se ponechávají zapíchlé v uchu až týden. Praktik pak může zvolit nějakou metodu stimulace čímž energii, buď vypustí, nebo doplní. Může taktéž na některé body přidat moxu, čímž se do těla doplní teplá Yangová energie. Moxa se dále využívá pro vyhnání chladu nebo léčbu některých druhů blokády. Akupunktura by se neměla provádět v opilosti, při velkém vyčerpání, hladu a ve stoje. V těhotenství je pak zakázané napichovat body v oblasti podbřišku dolní části zad a některé vybrané body, které stahují energii dolů. Tohoto efektu se však hojně a bezpečně využívá pro žádaném vyvolání porodu, ten se po napíchnutí příslušných bodů rozběhne do 3 dní.

Každá dráha má příslušný počet bodů ten se u každé dráhy liší, dráha srdce má například bodů 9 a dráha močového měchýře má bodů 67. Specifické postavení v celém systému pak mají body nacházející se na ruce od loktu k prstům
a na noze od kolene k prstům. Zde se nachází tzv. Yuan body, jeden pro každou dráhu. Koncentruje se v nich původní Qi. Na každé dráze je taktéž bod Luo ty propojují dráhy dvojic orgánu příslušící stejnému prvku. Dále se zde nachází pět přepravních bodů (body pěti přehrad). Jedná se o pět bodů na každé z 12-ti hlavních drah. Každý z 5 bodů náleží nějakému elementu, jejich pořadí se počítá od špiček prstů směrem k lokti nebo koleni. Průběh dráhy je zde přirovnáván k postupně sílícímu vodnímu toku, a tak i body jsou označovány jako: studánka, potůček, přeprava, procházení a spojení. Tyto body jsou pro vytvoření harmonického toku Qi v dráze a těle nepostradatelné.

Zvláštní postavení mají v celém systému mimořádné dráhy. Jsou to první dráhy, které u zárodku začínají vyvíjet. Kontrolují funkci řádných drah a mají úzký vztah k psychice a emocím čehož se v terapii využívá. Jsou rezervoár mi energie v těle. Až na přední a zadní střední dráhu nemají vlastní body, ale „půjčují“ si body ze systému 12 hlavních drah. V minulosti se s mimořádnými drahami pracovalo pouze pomocí cvičení Qi Gong, později se však začalo využívat i akupunkturních technik. S mimořádnými drahami je důležité pracovat velice opatrně a s dobrým záměrem, mají totiž velice blízko k naší „podstatě“.

Vedle akupunktury a moxibusce se však v průběhu věků vyvinula celá řada dalších technik stimulace bodů. Můžeme zmínit například akupresuru (stimulaci tlakem), baňkování, švestkový květ (malé kladívko s krátkými jehličkami na konci
určení ke stimulaci poklepem). Ve 20. století se objevila stimulace pomocí elektrického proudu nebo laseru.

Pomocí akupunktury se dá léčit celá řada chorob, jejich výčet by dal na samostatný článek. Pokud navštívíte praktika TCM, jistě vám doporučí nejvhodnější metodu. Akupunktura je léčebnou metodou uznávanou po celém světě, dokonce v ne až tak dávné minulosti byla tato metoda hrazena pojišťovnou i u nás. Doufejme, že bude obliba této překrásné metody růst a bude přibývat i kvalitních akupunkturistů.

 

Váš Vláďa