fbpx

Mediciální houby

Houby (Fungi) představují obrovskou skupinu živých organismů na naší planetě - k roku 2021 je známo přes 150 000 druhů hub! Jedná se o organismy vyskytující se prakticky na celé planetě, které byly dříve mylně řazeny mezi rostliny. Jejich buňky jsou však podobnější buňkám živočichů než rostlin.
Proč se ale dnes o houbách bavíme? Protože se jedná o úchvatné organismy, o kterých stále koluje spousta fám a řada lidí se díky nedostatečné informovanosti hub zbytečně bojí. Tyto organismy zajišťují nejen koloběh života na naší planetě - znáte určitě houby jedlé (některé jsou považovány za gastronomické poklady), jiné při konzumaci mohou způsobit zdravotní až smrtelné komplikace (to je možná důvod proč jsou houby opředeny řadou mýtů, pro sběr je však určitá znalost nutná), další zase umí změnit vnímání světa, nicméně v následujících článcích se zaměříme na houby s léčebným potenciálem.
Ve 20. a 21. století probíhá řada výzkumů které jeví poměrně zajímavé výsledky v léčbě velkého spektra chorob. Pojďme tedy společně nahlédnou pod pokličku medicinálních hub. V následujících týdnech Vám budeme odkrývat léčebná tajemství konkrétních hub.
Zajímavost ze světa hub: Věděli jste, že věk nejstaršího zkamenělého mycelia (podhoubí) se odhaduje na 440 milionu let?
Reishi
Opravdový poklad čínské medicíny. Jde o Lesklokorku lesklou známou také jako Reishi nebo Ganoderma lucidum. Staří Číňané její účinky objevili již před čtyřmi tisíci lety a právem ji začali přezdívat elixír života nebo houba nesmrtelných. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí převážně na spodních částech kmenů listnatých stromů. Původně rostoucí v jižní a jihovýchodní asii. Z pohledu TČM má Reishi schopnost doplňovat Qi a Vyživovat krev (Xue). Dále utišuje ducha Shen a dokáže pročišťovat stagnující emoce. Výborný je taktéž účinek na přeměnu hlenu Tan, posílení plic a posílení esence ledvin Jing. Teplotní charakter je neutrální, chuť je sladká - mírně hořká, vstupuje do dráhy plic, srdce a jater. Moderní věda již provedla a stále provádí řadu výzkumů, které vykazují potenciál v rámci účinku imunomodulačního a imunostimulačního, potlačuje růst a množení zhoubných buněk, zajímavý je též antiastmatický efekt. Dokáže taktéž regulovat krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, reguluje hladinu krevního cukru a snižuje srážlivost krve. Díky tonizačnímu účinku je vhodná při chronickém únavovém syndromu a nesmíme opomenout ani její antimikrobiální účinek.
Zajímavost ze světa hub: Podívejte se na video, jak se vlastně Reishi pěstuje: https://www.youtube.com/watch?v=j5RzRnsdJUM&ab_channel=NoalFarm