fbpx

Mladý nebo starší psycholog?

Před nedávnem se nám pod facebookovým příspěvkem o naší psycholožce Tereze objevil komentář, který pojednával o tom, jestlipak není příliš mladá... a inspiroval nás natolik, že jsme k němu vytvořili článek.

Jaký by měl podle Vás být ideální psycholog?
Psycholog, kterého byste si pro sebe vybrali?
Měl by být starší? Znamená starší, že má více zkušeností? Umí dávat lepší otázky? Má větší vhled?
Nebo nás na starším člověku přitahuje vědomí, že si více "prožil" a má tedy za sebou i těžké chvíle, ze kterých může v práci těžit?
A můžeme si být jistí, že starší = více zkušeností? Může ale také znamenat větší pravděpodobnost, že už ho za ty roky práce omrzela, protože už desítky let slýchá lidské problémy a jejich příběhy už ho ani nezajímají? Může to znamenat, že používá desítky let staré metody a vzdělávat se v nových už nemá ani chuť? Těší se do důchodu? Může, nemusí...

Ale co kdyby to měl být někdo mladší? Někdo, kdo má kratší praxi a třeba vypadá, že toho ještě dostatečně neprožil? Jak ale můžeme odhadovat, že "mladý" si už neprožil třeba vážnou nemoc, těžké rozchody, úmrtí v rodině a komplikované rodinné vztahy, a díky tomu se zformoval do člověka, který na svůj věk ví a zažil třeba i více, než někdo starší, který se stal psychologem proto, že je to v jejich rodině tradice a měl hladký život po všech směrech? Opravdu lze hodnotit "kvalitu" člověka podle věku?

Zamysleme se. Kolikrát jste se setkali v nemocnici s lepším přístupem a profesionalitou u mladého lékaře oproti tomu staršímu? Mládí nemusí znamenat, že je člověk opak všeho nahoře zmíněného. Možná to může být i obrovské nadšení, láska ke své práci, chuť učit se všemožným novým metodám, které jdou každým rokem dopředu? Obrovská odhodlanost pomoci a ochota zkoušet, když klasické přístupy selžou? Jiný přístup, informovanost o nejnovějších výzkumech? Kreativita? Lidskost nebo třeba opravdový zájem o člověka, který ještě nepohasnul za roky a roky stereotypu? Vybrat si psychologa může být těžké. Jedno je jisté. Měl by mít příběh - příběh, který se propisuje do jeho duše, do jeho vystupování - a to poznáte hned na první konzultaci. Víte, zda vám sedí nebo ne. Každému sedí někdo jiný a je v pořádku si nezůstat u prvního psychologa, kterého potkáte, pokud vám zcela nesedí. Je to jako s lidmi, jak říká naše psycholožka Tereza Škorupová. Naši klienti si ji vybírají, protože je to odborník s příběhem. Udělejte si představu sami, vyzkoušejte a ihned uvidíte, jaké pozitiva v sobě může nést mládí. Ve svých 28 letech si také něco prožila, možná vám to prozradí, možná ne. Nepracuje jako psycholožka chvíli, aktuálně už čtvrtým rokem. Klienti přibývají a vracejí se, že by to byla náhoda? 🙂